WP Rocket 3.18.2-alpha - en to fi translation catalogue (784 entries)

en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
fi:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s on saatavilla. %4$sLue lisää%5$s tämän suuren version päivityksistä ja parannuksista. Tarvitset aktiivisen lisenssin käyttääksesi niitä verkkosivustollasi, älä jää paitsi! %6$sUusi tilauksesi nyt%5$s

en: %1$d %2$s optimized.
fi: %1$d %2$s optimoitu

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fi: %1$s%2$s tarvitsee vähintään PHP:n version %3$s toimiakseen oikein. Käyttääksesi tätä versiota, kysy palvelimesi ylläpitäjältä ohjeita kuinka voit päivittää PHP:n vähintään versioon %3$s. Jos et pysty päivittämään PHP:ta, voit palata edelliseen versioon alla olevalla painikkeella.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
fi: %1$s Minimointi on tällä hetkellä käytössä lisäosassa <strong>Autoptimize</strong>. Jos haluat käyttää %2$s minimointia, ota tämä ominaisuus pois käytöstä Autoptimizen asetuksissa.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
fi: %1$s Minimointi on aktivoitu lisäosassa <strong>Autoptimize</strong>. Jos haluat käyttää %2$s -minimointia, poista kyseiset asetukset käytöstä Autoptimizen asetuksissa.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
fi: %1$s on valmis käytettäväksi! %2$sTestaa sivuston latausaika%4$s, tai katso %3$s asetukset %4$s.

en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
fi[0]: %1$s%2$l Lisäosa%3$s on tällä hetkellä käytössä. CDN-asetusten määritys ei ole edellytys sille, että %2$l toimii sivustollasi.
fi[1]: %1$s%2$l Lisäosaa%3$s on tällä hetkellä käytössä. CDN-asetusten määritys ei ole edellytys sille, että %2$l toimii sivustollasi.

en: %1$s%2$s%3$ssupport%4$s
fi: %1$s%2$s%3$stukeen%4$s

en: %1$s%2$s%3$stutorial%4$s
fi: %1$s%2$s%3$sopas%4$s

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
fi: %1$s: Mukautettu permalink-rakenne on pakollinen, jotta tämä lisäosa toimisi oikein. %2$sMene permalink-asetuksiin %3$s

en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
fi: %1$s: Cloudflaren HTTP/2 Server Push ei ole yhteensopiva Poista käyttämätön CSS ja Yhdistä CSS-tiedostot -toimintojen kanssa. Suosittelemme sen poistamista käytöstä.

en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
fi: %1$s: Ei voitu luoda %2$s-taulukkoa tietokantaan, mikä on edellytys ”Poista käyttämätön CSS” -ominaisuuden toimimiseksi. Tarkista %3$sdokumentaatiomme%4$s.

en: %1$s: Critical images and Lazy Render data was cleared!
fi: %1$s: Kriittiset kuvat ja Lazy Render -tiedot tyhjennettiin!

en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
fi: %1$s: Odota %2$s sekuntia. Poista käyttämätön CSS -palvelu käsittelee sivujasi, lisäosa optimoi LCP:tä ja sivun yläpuolella olevia kuvia.

en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
fi: %1$s: LCP-elementti on optimoitu, ja sivun yläpuolella olevat kuvat on jätetty pois LazyLoadista. Kotisivusi käytetty CSS on käsitelty.			 WP Rocket jatkaa käytetyn CSS:n luomista enintään %2$s URL-osoitteelle %3$s sekunnissa.

en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
fi: %1$s: Esilatauspalvelu on nyt aktiivinen. Ensimmäisen esilatauksen jälkeen se jatkaa kaikkien sivujesi tallentamista välimuistiin aina, kun ne puhdistetaan. Lisätoimia ei tarvita.

en: %1$s: Used CSS cache cleared!
fi: %1$s: Käytetty CSS -välimuisti tyhjennetty!

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
fi: %1$sKyselyiden merkkijonojen välimuisti%2$s mahdollistaa välimuistiin tallentamisen pakottamisen tietyille GET-parametreille.

en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
fi: %1$sPakkaa%2$s kaikki kuvasi yhdellä klikkauksella

en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
fi: %1$sMuunna%2$s kuvat WebP- ja Avif-muotoihin

en: %1$sDelete the file%2$s.
fi: %1$sPoista tiedosto%2$s.

en: %1$sDownload the file%2$s.
fi: %1$sLadataan tiedostoa %2$s.

en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
fi: %1$sIlmainen versio%2$s sisältää 20Mt/kuukausi (noin 200 kuvaa)

en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
fi: %1$sAsenna Imagify, helpoin kuvienoptimointityökalu WordPressille%2$s

en: %1$sMore Info%2$s
fi: %1$sLisätietoja%2$s

en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
fi: %1$sHuom%2$s: Lisenssin päivittäminen suurempaan ei muuta vanhenemispäivää

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
fi: %1$sHuomaa: %2$s Mitään näistä asetuksista ei käytetä, mikäli tämä artikkeli on suljettu pois välimuistista yleisissä välimuistin asetuksissa.

en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
fi: %1$sAiotko käyttää Automatic Platform Optimization -ominaisuutta (APO)?%2$s Aktivoi virallinen Cloudflare-lisäosa ja määritä se. WP Rocket sallii yhteensopivuuden automaattisesti.

en: %1$sResize%2$s your images on the fly
fi: %1$sMuuta kuvien kokoa%2$s helposti

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
fi: %1$s Palaa WP Rocketiin %2$s tai %3$s, siirry Lisäosat-sivulle %2$s

en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
fi: %1$sWP Rocket loi IMAGIFY:n tehostaakseen verkkosivustosi nopeutta!%2$s

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
fi: %1$sWP Rocket: %2$sHavaitsimme, että Autoptimize:n Aggregate Inline CSS -ominaisuus on käytössä. WP Rocketin Load CSS Asynchronously -toiminto ei toimi kunnolla. Suosittelemme, että poistat %1$sAggregate Inline CSS%2$s -ominaisuuden käytöstä saadaksesi kaiken irti Load CSS Asynchronously Execution -ominaisuudesta.

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
fi: %1$sWP Rocket: %2$sHavaitsimme, että Autoptimize:n JavaScript Aggregation -ominaisuus on käytössä. WP Rocketin Delay JavaScript Execution -toimintoa ei käytetä sen luomaan tiedostoon. Suosittelemme, että poistat %1$sJavaScript Aggregation%2$s -ominaisuuden käytöstä saadaksesi kaiken irti Delay JavaScript Execution -ominaisuudesta.

en: %1$sWP Rocket:%2$s %3$s
fi: %1$sWP Rocket:%2$s%3$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudfare-välimuisti puhdistettiin onnistuneesti.

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Optimaaliset asetukset aktivoitu Cloudfarelle:

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Optimaaliset Cloudfare-asetukset on poistettu käytöstä, palautettu edelliset asetukset:

en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Havaitsimme, että sivuston verkkotunnus on muuttunut. Määritystiedostot täytyy luoda uudelleen, jotta sivuvälimuisti ja muut optimoinnit toimivat oikein. %3$sLue lisää%4$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Käytät "Dynamic Cookies Cache" -ominaisuutta. Cloudflare APO ei ole yhteensopiva sen kanssa.

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
fi: %1$sWP Rocket:%2$s Käytät "Separate cache files for mobile devices" -ominaisuutta. Sinun on aktivoitava "Cache by Device Type" %3$sasetus%5$s Cloudflare APO:ssa, jotta voit tarjota oikean version välimuistista. %4$sLisätietoja%5$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
fi: %1$sWP Rocket:%2$s "Cache by Device Type" -ominaisuus on käytössä Cloudflare APO:ssa. Jos sivustollasi on tärkeää olla eri välimuisti tietokoneille ja mobiililaitteille, suosittelemme, että otat käyttöön “Separate Cache Files for Mobiles Devices” -ominaisuutemme varmistaaksesi, että luotu välimuisti on ajan tasainen.

en: %1$sWP Rocket:%2$s the plugin has been updated to the 3.17 version. New feature: %3$sAutomatic Lazy Rendering%4$s. Check out our documentation to learn more about it.
fi: %1$sWP Rocket:%2$s-lisäosa on päivitetty versioon 3.17. Uusi ominaisuus: %3$sAutomaattinen laiska renderöinti%4$s. Tutustu dokumentaatioomme saadaksesi lisätietoja.

en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
fi: %5$sEmme havainneet yhtään yhteensopivaa WebP-lisäosaa!%6$s%4$s Jos sinulla ei jo ole WebP-kuvia sivustollasi, harkitse %3$sImagifyn%2$s tai jonkin muun tuetun lisäosan käyttämistä. %1$sLisätietoja%2$s%4$s Jos et käytä WebP-kuvia, älä ota tätä asetusta käyttöön.

en: %l to use this feature.
fi: %l käyttääksesi tätä ominaisuutta.

en: %s Update Rollback
fi: %s päivityksen peruutus

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
fi: %s ei voi tehdä määrityksiä puuttuvien kirjoitusoikeuksien vuoksi.

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
fi: %s ei voinut muokata .htaccess-tiedostoa puuttuvien kirjoituslupien takia.

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
fi[0]: %s luonnos tietokannassasi.
fi[1]: %s luonnosta tietokannassasi.

en: %s off
fi: %s alennus

en: %s promotion is live!
fi: %s tarjous on saatavilla!

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
fi[0]: %s tarkistus tietokannassasi.
fi[1]: %s tarkistusta tietokannassasi.

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
fi[0]: %s roskapostikommentti tietokannassasi.
fi[1]: %s roskapostikommenttia tietokannassasi.

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
fi[0]: %s optimoitava taulukko tietokannassasi.
fi[1]: %s optimoitavaa taulukkoa tietokannassasi.

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
fi[0]: %s transientti tietokannassasi.
fi[1]: %s transienttia tietokannassasi.

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
fi[0]: %s roskakoriin siirretty kommentti tietokannassasi.
fi[1]: %s roskakoriin siirrettyä kommenttia tietokannassasi.

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
fi[0]: %s roskakoriin siirretty artikkeli tietokannassasi.
fi[1]: %s roskakoriin siirrettyä artikkelia tietokannassasi.

en: %s websites
fi: %s verkkosivustoa

en: %s: Cache cleared.
fi: %s: Välimuisti tyhjennetty.

en: %s: Post cache cleared.
fi: %s: Artikkelin välimuisti tyhjennetty.

en: %s: Term cache cleared.
fi: %s: Avainsanan välimuisti tyhjennetty.

en: %s: User cache cleared.
fi: %s: Käyttäjän välimuisti tyhjennetty.

en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
fi: *$%1$s/kk 12 kuukauden ajan, sen jälkeen $%2$s/kk. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

en: - In the security plugin, if you are using one
fi: - Tietoturvalisäosassa, jos käytät sellaista

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
fi: - Palvelimen palomuurissa. Palvelimen ylläpitäjä voi auttaa tässä.

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 30 days
fi: 30 päivää

en: 3rd parties
fi: Kolmannet osapuolet

en: 7 days
fi: 7 päivää

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
fi: <br>Ostoskori, kassa ja "Oma tili" -sivut, jotka on asetettu lisäosassa <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> tunnistetaan automaattisesti eikä niitä ladata välimuistiin.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
fi: Lisäosaa <strong>%1$s</strong> ei ole poistettu käytöstä riittämättömien kirjoitusoikeuksien vuoksi.<br>Aseta tiedosto <strong>%2$s</strong> kirjoitettavaksi ja yritä poistaa lisäosa käytöstä uudelleen, tai pakota käytöstä poistaminen nyt:

en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
fi: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed ei ole yhteensopiva tämän lisäosan kanssa ja voi aiheuttaa odottamattomia tuloksia. %2$sLisätietoja%3$s

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
fi: <strong>%s</strong>: Yksi tai useampi lisäosa on otettu käyttöön tai poistettu käytöstä. Tyhjennä välimuisti jos ne vaikuttavat sivustosi ulkoasuun.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
fi: <strong>%s</strong>: Seuraavat lisäosat eivät ole yhteensopivia tämän lisäosan kanssa ja saattavat aiheuttaa ongelmia:

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
fi: <strong>3. osapuoli:</strong> Käytä joko koko URL-polkua tai vain verkkotunnuksen nimeä sulkeaksesi pois ulkoisen CSS:n. %1$sLisätietoja%2$s

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
fi: <strong>Ulkoiset:</strong> Anna joko kokonainen URL tai pelkkä verkkotunnuksen nimi sulkeaksesi pois ulkoiset JS-tiedostot. %1$sLisätietoja%2$s

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
fi: <strong>Sisäinen:</strong> URL-osoitteen verkkotunnusosa poistetaan automaattisesti. Käytä (.*).css jokerimerkkejä sulkeaksesi pois kaikki CSS-tiedostot, jotka sijaitsevat tietyssä polussa.

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
fi: <strong>Sisäiset:</strong> URL-osoitteen verkkotunnus-osuus jätetään automaattisesti pois osoitteesta. Käytä (.*).js -jokerimerkkiä sulkeaksesi pois kaikki JS-tiedostot tietystä kansiosta.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
fi: <strong>JS</strong> -tiedostot, joilla on lykätty JavaScriptin lataus

en: <strong>WP Rocket:</strong> %s
fi: <strong>WP Rocket:</strong>%s

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
fi: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare-välimuisti puhdistettiin onnistuneesti.

en: ACTIVATE SAFE MODE
fi: OTA KÄYTTÖÖN SAFE MODE

en: API key
fi: API-avain

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate Imagify
fi: Aktivoi Imagify

en: Activate Preloading
fi: Aktivoi esilataus

en: Activate Remove Unused CSS
fi: Aktivoi Poista käyttämätön CSS

en: Activate Rocket analytics
fi: Aktivoi Rocket-analytiikka

en: Activate combine JavaScript
fi: Aktivoi JavaScriptin yhdistäminen

en: Activate first the %s option.
fi: Aktivoi ensin %s -asetus.

en: Activate these options on this post:
fi: Aktivoi nämä asetukset tälle artikkelille:

en: Activated
fi: Aktivoitu

en: Active plugins:
fi: Aktiiviset lisäosat:

en: Ad Networks
fi: Mainosverkostot

en: Add CNAME
fi: Lisää CNAME

en: Add URL
fi: Lisää URL-osoite

en: Add missing image dimensions
fi: Lisää puuttuvat kuvan mittasuhteet

en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
fi: Lisää kuviin puuttuvat leveys- ja korkeusmääritteet. Auttaa estämään asettelun siirtymistä ja parantaa vierailijoiden lukukokemusta. %1$sLisätietoja%2$s

en: Add more features
fi: Lisää uusia ominaisuuksia

en: Add-on status
fi: Lisäosan tila

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Advanced Rules
fi: Lisäasetukset

en: Affected file/folder: %s
fi: Tiedosto/kansio: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
fi: Kaikki staattisten tiedostojen (CSS, JS, kuvat) URL-osoitteet korvataan antamallasi CNAME-tietueella.

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All in One SEO XML sitemap
fi: All in One SEO XML -sivukartta

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: All transients
fi: Kaikki transientit

en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
fi: Tarkistathan myös %1$sdokumentaatiomme%2$s nähdäksesi listan yhteensopivuuksista.

en: Always Purge URL(s)
fi: Tyhjennä aina välimuisti -osoitteet

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
fi: Odottamaton virhe. Virheen syy voi olla joko WP-Rocket.me tai tämän palvelimen asetukset. Jos ongelma jatkuu, <a href="%s">ota yhteyttä tukeen</a>.

en: Analytics & Trackers
fi: Analytiikka ja Seuranta

en: Anonymized WP Rocket settings:
fi: Anonymisoidut WP Rocket -asetukset:

en: Anonymized WP Rocket statistics:
fi: Anonymisoidut WP Rocket -tilastot:

en: Ask support
fi: Pyydä tukea

en: Auto Drafts
fi: Automaattiset luonnokset

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
fi: Automaattinen käyttämättömän CSS:n poistaminen on tällä hetkellä käytössä RapidLoad Power-Up for Autoptimize -lisäosassa. Jos haluat käyttää WP Rocketin "Poista käyttämätön CSS" -ominaisuutta, poista "RapidLoad Power-Up for Autoptimize" -lisäosa käytöstä.

en: Automatic Cleanup
fi: Automaattinen siivous

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
fi: Parantaa automaattisesti Cloudflare-määrityksiä nopeuden, suorituskyvyn ja yhteensopivuuden suhteen.

en: BackWPup is the most comprehensive and user-friendly backup & restore plugin for WordPress. Easily schedule automatic backups, securely store and restore with just a few clicks!
fi: BackWPup on kattavin ja käyttäjäystävällisin Varmuuskopiointi-lisäosa WordPressille. Aikatauluta automaattiset varmuuskopiot helposti, säilytä niitä turvallisesti ja palauta ne vain muutamalla klikkauksella!

en: Backup your database before you run a cleanup!
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennen kuin suoritat siivouksen!

en: Basic
fi: Perustaso

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fi: Ennen kuin voit tallentaa tuontitiedoston, sinun on korjattava seuraava virhe:

en: Behavior in backend
fi: Toiminta taustajärjestelmässä

en: Behavior in frontend
fi: Toiminta näkyvällä sivustolla

en: Behavior in post editor
fi: Toiminta artikkelin editorissa

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
fi: Alta näet tarkat tiedot kaikista tiedoista, joita WP Rocket tulee keräämään, %1$sjos siihen annetaan lupa.%2$s

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fi: Alla näet kaiken datan, jota WP Rocket kerää, jos sallit sen. WP Rocket ei koskaan siirrä verkkotunnuksia, sähköpostiosoitteita (paitsi lisenssin vahvistuksen yhteydessä), IP-osoitteita, tai kolmannen osapuolen API-avaimia.

en: Beyond WP Rocket, there's a whole family of plugins designed to help you build better, faster, and safer websites. Each one is crafted with our unique blend of expertise, simplicity, and outstanding support.
fi: WP Rocketin lisäksi meillä on laaja valikoima lisäosia, jotka voivat auttaa sinua rakentamaan parempia, nopeampia ja turvallisempia verkkosivustoja. Taidolla rakennettuihin ja yksinkertaisiin lisäosiimme kuuluu myös erinomainen asiakastuki.

en: Billed monthly
fi: Laskutetaan kuukausittain

en: Boost Traffic
fi: Kasvata sivustosi liikennettä

en: Build Better, Faster, Safer
fi: Rakenna paremmin, nopeammin ja turvallisemmin

en: By enabling Safe Mode, you significantly reduce your website performance improvements. We recommend using it only as a temporary solution. If you’re experiencing issues with the Delay JavaScript feature, our support team can help you troubleshoot.
fi: Ottamalla käyttöön Sade Mode -tilan heikennät huomattavasti parannuksia sivustosi suorituskyvyssä. Suosittelemme käyttämään sitä vain tilapäisenä ratkaisuna. Jos Lykkää JavaScript -ominaisuus aiheuttaa ongelmia, tukitiimimme voi auttaa niiden selvittämisessä.

en: CDN CNAME(s)
fi: CDN CNAME(t)

en: CSS Files
fi: CSS-tiedostot

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Cache Lifespan
fi: Välimuistin elinikä

en: Cache Query String(s)
fi: Tallenna kyselyiden merkkijonot välimuistiin

en: Cache files
fi: Välimuistitiedostot

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
fi: Määritettyä elinikää vanhemmat välimuistitiedostot poistetaan.<br>Ota %1$sesilataus%2$s käyttöön, jotta välimuisti rakennetaan automaattisesti uudelleen käyttöiän umpeutumisen jälkeen.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
fi: CPCSS:ää ei voi generoida julkaisemattomalle artikkelille.

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
fi: Katso ohjeemme ja opi, kuinka voi mitata sivustosi nopeuden.

en: Choose a domain from the list
fi: Valitse verkkotunnus listalta

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
fi: Valitse tiedosto koneeltasi (tiedoston enimmäiskoko: %s)

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear Priority Elements
fi: Tyhjennä prioriteettielementit

en: Clear Priority Elements of this URL
fi: Tyhjennä tämän URL-osoitteen prioriteettielementit

en: Clear Used CSS
fi: Tyhjennä käytetty CSS

en: Clear Used CSS of this URL
fi: Tyhjennä tämän URL-osoitteen käytetty CSS

en: Clear all Cloudflare cache files
fi: Tyhjennä kaikki Cloudflare-välimuistin tiedostot

en: Clear all RocketCDN cache files
fi: Tyhjennä kaikki RocketCDN välimuistitiedostot

en: Clear all Sucuri cache files
fi: Tyhjennä Sucurin välimuisti

en: Clear and Preload Cache
fi: Tyhjennä ja esilataa välimuisti

en: Clear and preload
fi: Tyhjennä ja esilataa

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear cache after
fi: Tyhjennä välimuisti jälkeen

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fi: Tyhjennä Sucuri-välimuisti kun WP Rocketin välimuisti tyhjennetään.

en: Clear this cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear this post
fi: Puhdista tämä artikkeli

en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
fi: Klikkaa tästä saadaksesi yhden WP Rocket -lisenssin %1$s alennuksella!

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
fi: Ota mobiilikohtainen CPCSS käyttöön sivustossasi napsauttamalla painiketta.

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
fi: Tilisi sähköposti

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
fi: Löydä API-avaimesi

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
fi: Globaali API-avain:

en: Cloudflare Cache
fi: Cloudflare-välimuisti

en: Cloudflare browser cache error: %s
fi: Cloudflare-selainvälimuistin virhe: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s
fi: Cloudfare-selainvälimuisti asetettu arvoon %s

en: Cloudflare cache level error: %s
fi: Cloudflare välimuistitason virhe: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
fi: Cloudfare-välimuistin tasoksi asetettu: %s

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
fi: Cloudflare-välimuisti puhdistetaan joka kerta, kun WP Rocket tyhjentää välimuistinsa, jotta sisältösi on aina ajan tasalla.

[ctx: Cloudflare caching level]
en: standard
fi: standardi

en: Cloudflare credentials
fi: Cloudflare-tunnukset

en: Cloudflare development mode %s
fi: Cloudflare-kehitystila %s

en: Cloudflare development mode error: %s
fi: Cloudflare-kehitystilan virhe: %s

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
fi: Cloudfare ei antanut vastausta. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fi: Cloudflare-sähköpostia ja API-avainta ei ole määritetty. Lue %1$sdokumentaaitio%2$s saadaksesi lisätietoja.

en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fi: Cloudfare-sähköpostia ja/tai API-avainta ei ole määritetty. Lue %1$sdokumentaatio%2$s saadaksesi lisätietoja.

en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fi: Cloudflare-sähköposti, API-avain ja Zone ID ovat määrittämättä. Lue %1$sdokumentaatio%2$s saadaksesi lisätietoja.

en: Cloudflare rocket loader error: %s
fi: Cloudflare rocket loader -virhe: %s

en: Cloudflare settings
fi: Cloudflare-asetukset

en: Cloudflare unexpected response
fi: Cloudfare: odottamaton vastaus

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
fi: Yhdistä JavaScript-tiedostot <em>(salli JavaScriptin minimoiminen ensin)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
fi: JavaScriptin yhdistäminen yhdistää sivustosi sisäiset, ulkoiset ja inline-JavaScript-koodit vähentäen HTTP-pyyntöjä. Ei suositella, jos sivustosi käytössä on HTTP/2. %1$sLisätietoja%2$s

en: Combine our plugins below to build incredible WordPress websites!
fi: Yhdistä lisäosamme alla rakentaaksesi uskomattomia WordPress-sivustoja!

en: Comments Cleanup
fi: Kommenttien siivous

en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
fi: Yhteensopivuusluettelot ladataan automaattisesti joka viikko. Napsauta painiketta, jos haluat päivittää ne manuaalisesti. %1$sLisätietoja%2$s

en: Compress your images
fi: Pakkaa kuvat

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: Connection to Cloudflare failed
fi: Yhteyden muodostaminen Cloudflareen epäonnistui

en: Continue to the options to further optimize your site!
fi: Jatka asetuksiin optimoidaksesi sivustoasi vielä enemmän!

en: Control Heartbeat
fi: Kontrolloi Heartbeatin toimintaa

en: Control WordPress Heartbeat API
fi: Kontrolloi WordPress Heartbeatin rajapintaa

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
fi: Sucurin palomuurin API ei antanut vastausta.

en: Could not get updated lists from server.
fi: Päivitettyjä listoja ei voitu hakea palvelimelta.

en: Could not update lists.
fi: Listoja ei voitu päivittää.

en: Create a debug log file.
fi: Luo vianetsintä-loki.

en: Critical CSS file cannot be deleted
fi: Kriittisen CSS:n tiedostoa ei voi poistaa

en: Critical CSS file deleted successfully.
fi: Kriittinen CSS-tiedosto poistettiin onnistuneesti

en: Critical CSS file does not exist
fi: Kriittisen CSS:n tiedostoa ei ole olemassa

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
fi: Kriittisen CSS:n mobiilitiedostoa ei voi poistaa

en: Critical CSS file for mobile does not exist
fi: Kriittisen CSS:n mobiilitiedostoa ei ole olemassa

en: Critical CSS for %1$s not generated.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut sivulle %1$s.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
fi: Kriittinen CSS sivulle %1$s ei generoitunut. Virhe: %2$s

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut sivulle %1$s. Virhe: API palautti tyhjän vastauksen.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut sivulle %1$s. Virhe: API palautti virheellisen vastauskoodin.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
fi: Kriittisen CSS:n generointi sivulle %1$s ei onnistunut. Virhe: Kohdekansiota ei voitu luoda.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut mobiilisivulle %1$s.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut mobiilisivulle %1$s. Virhe: API palautti tyhjän vastauksen.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
fi: Kriittinen CSS ei generoitunut mobiilisivulle %1$s. Virhe: API palautti virheellisen vastauskoodin.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
fi: Kriittisen CSS:n generointi mobiilisivulle %1$s ei onnistunut. Virhe: Kohdekansiota ei voitu luoda.

en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
fi: Kriittinen CSS %1$s aikakatkaisulle. Yritä uudelleen hieman myöhemmin.

en: Critical CSS for %s generated.
fi: Kriittinen CSS sivulle %s luotu.

en: Critical CSS for %s in progress.
fi: Kriittinen CSS sivulle %s on kesken.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
fi: Kriittisen CSS:n generoinnissa tapahtui virhe(itä).

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
fi: Kriittisen CSS:n generointi valmistunut %1$d / %2$d sivutyypille.

en: Critical CSS generation is currently running.
fi: Kriittisen CSS:n generointi on meneillään.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
fi: Kriittisen CSS:n generointi on parhaillaan käynnissä: %1$d / %2$d sivutyypistä on valmis. (Päivitä tämä sivu nähdäksesi etenemisen)

en: Critical Path CSS
fi: Kriittinen CSS

en: Critical Path CSS Generation Process
fi: Kriittisen polun CSS:n luontiprosessi

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
fi: Curl on poistettu käytöstä palvelimellasi. Pyydä palvelimen ylläpitäjää ottamaan se käyttöön. Tämä vaaditaan, jotta Cloudfare-lisäosa toimii oikein.

en: Current site language:
fi: Sivuston nykyinen kieli:

en: Current theme:
fi: Nykyinen teema:

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
fi: DNS-kyselyjen esilataaminen voi nopeuttaa ulkoisten tiedostojen lataamista etenkin mobiiliverkoissa

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Dashboard
fi: Hallintapaneeli

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database Cleanup
fi: Tietokannan siivous

en: Database Optimization Process
fi: Tietokannan optimointi -prosessi

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
fi: Tietokannan optimointi on valmis. Kaikki oli jo optimoitu!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
fi: Tietokannan optimointi on valmis. Alla lista optimoiduista kohteista:

en: Database optimization process is running
fi: Tietokannan optimointi on parhaillaan käynnissä

en: Days
fi: Päivää

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Debug mode
fi: Vianetsintä-tila

en: Default Lists
fi: Oletuslistat

en: Defer JavaScript Files
fi: Lykkää JavaScript-tiedostot

en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
fi: Delay JS on tällä hetkellä käytössä lisäosassa %1$s. Jos haluat käyttää WP Rocketin delay JS -ominaisuutta, poista käytöstä %1$s

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
fi: Lykkää JavaScriptin suoritus - poissulkemisluettelot

en: Delay JavaScript execution
fi: Lykkää JavaScriptin suoritus

en: Development mode
fi: Kehitystila

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
fi: Jos poistat Heartbeatin kokonaan käytöstä, saatat rikkoa sen rajapintaa käyttäviä lisäosia tai teemoja.

en: Dismiss this notice
fi: Ohita tämä ilmoitus

en: Do not limit
fi: Älä rajoita

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
fi: Haluatko käyttää Safe Mode -tilaamme WP Rocketin vianmääritykseen?

en: Docs
fi: Dokumentaatio

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
fi: Ei huolta, WP Rocketin sivuvälimuisti ja asetukset toimivat silti oikein.

en: Download a backup file of your settings
fi: Lataa asetustesi varmuuskopio

en: Download and serve fonts directly from your server. Reduces connections to external servers and minimizes font shifts. %1$sMore info%2$s
fi: Lataa ja tarjoa fontteja suoraan palvelimeltasi. Vähentää yhteyksiä ulkoisiin palvelimiin ja minimoi fonttien muutokset. %1$sLisätietoja%2$s

en: Download settings
fi: Latausasetukset

en: Download the zip file
fi: Lataa zip-paketti

en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
fi: Helppo käyttöönotto: %1$sparhaimmat CDN-asetukset%2$s otetaan käyttöön automaattisesti

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Enable Content Delivery Network
fi: Aktivoi CDN (Content Delivery Network)

en: Enable Google Font Optimization
fi: Ota käyttöön Google-fonttien optimointi

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
fi: Ota käyttöön Lataa CSS asynkronisesti WP Rocket -asetuksissa

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
fi: Ota käyttöön Lataa CSS asynkronisesti yllä olevissa asetuksissa

en: Enable Mobile Cache
fi: Ota käyttöön Mobiilivälimuisti

en: Enable for CSS background images
fi: Ota käyttöön CSS-taustakuville

en: Enable for iframes and videos
fi: Käytä iframeihin ja videoihin

en: Enable for images
fi: Ota käyttöön kuville

en: Enable link preloading
fi: Ota linkkien esilataus käyttöön

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
fi: Ota tämä vaihtoehto käyttöön, jos haluat WP Rocketin tarjoavan WebP-kuvia yhteensopiville selaimille. Huomaa, että WP Rocket ei voi luoda WebP-kuvia puolestasi. WebP-kuvien luomiseen suosittelemme lisäosaa %1$sImagify%2$s. %3$sLisätietoja%2$s

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
fi: Ota käyttöön "Erilliset välimuistitiedostot mobiililaitteille" nyt

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
fi: Endurance Cache on tällä hetkellä käytössä, mikä aiheuttaa ristiriidan WP Rocket -välimuistin kanssa. Aseta Endurance Cachen tasoksi Pois päältä (Taso 0) sivulla %1$sAsetukset > Yleiset%2$s välttääksesi mahdolliset ongelmat.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
fi: Virhe otettaessa yhteyttä Sucurin palomuurin API:in. Virheilmoitus: %s

en: Error: %1$s
fi: Virhe: %1$s

en: Every minute
fi: Jokainen minuutti

en: Exclude URLs
fi: Ohita URL-osoitteet

en: Exclude files from CDN
fi: Poissulje tiedostot CDN:stä

en: Excluded CSS Files
fi: Poissuljetut CSS-tiedostot

en: Excluded Delay JavaScript Files
fi: Poissuljetut Lykkää JavaScript -tiedostot

en: Excluded Inline JavaScript
fi: Sulje pois inline-JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
fi: Poissuljetut JavaScript-tiedostot

en: Excluded images or iframes
fi: Poissuljetut kuvat tai iframet

en: Expiration Date
fi: Vanhenee

en: Export settings
fi: Vie asetukset

en: FAQ
fi: UKK

en: Facing an issue?
fi: Kohtasitko ongelman?

en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
fi[0]: Seuraavan vaatimusten havaitseminen teemassasi epäonnistui: sulkeva %1$s.
fi[1]: Seuraavien vaatimusten havaitseminen teemassasi epäonnistui: sulkeva %1$s.

en: Fallback critical CSS
fi: Kriittisen CSS:n turvaverkko

en: File Optimization
fi: Tiedostojen optimointi

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
fi: Tiedostokoko: %1$s. Tietueita yhteensä: %2$s.D

en: Finding the Best Settings for Your Site
fi: Parhaiden asetusten löytäminen sivustollesi

en: Fine-tune cache rules
fi: Hienosäädä välimuistisääntöjä

en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
fi: Lue %1$s, tai ota yhteyttä %2$s aloittaaksesi.

en: Fonts
fi: Fontit

en: Fonts to preload
fi: Esiladattavat fontit

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
fi: Yhteensopivuuden ja parhaiden tulosten vuoksi tämä vaihtoehto on poistettu käytöstä, kun JavaScript-suorituksen lykkäys on käytössä.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
fi: Optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi suosittelemme, että lisäät seuraavat rivit .htaccess-tiedostoon (ei pakollista):

en: Force deactivation
fi: Pakota käytöstä poistaminen

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: Frequency
fi: Toistuvuus

en: Frequently Asked Questions
fi: Usein Kysytyt Kysymykset

en: GDPR/CCPA Cookie Consent Banner
fi: GDPR/CCPA-yhteensopiva evästebanneri

en: Generate Mobile Specific CPCSS
fi: Luo mobiilikohtainen CPCSS

en: Generate Specific CPCSS
fi: Luo tietty CPCSS

en: Generate cache files, preload fonts
fi: Generoi välimuistitiedostoja, esilataa fontteja

en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
fi: Generoi Kriittinen CSS -polku tälle artikkelille. %1$sLisätietoja%2$s

en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
fi: Luo kriittisen polun CSS:n ja lataa CSS:n asynkronisesti. %1$sLisätietoja%2$s

en: Get RocketCDN
fi: Tilaa RocketCDN

en: Get Started
fi: Aloita

en: Get help, account info
fi: Pyydä apua, tilin tiedot

en: Get it Now
fi: Tilaa nyt

en: Getting Started
fi: Näin pääset alkuun

en: Getting Started with WP Rocket
fi: WP Rocket - Aloita näin

en: Getting started and how to videos
fi: Aloita näin ja muita ohjevideoita

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
fi: Siirry %1$sWP Rocketin asetukset%2$s -sivulle seurataksesi edistymistä.

en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
fi: Google-fonttien optimointi on nyt otettu käyttöön sivustollasi. %1$sLisätietoja%2$s

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
fi: Sucurin palomuurin API palautti virheellisen vastauksen.

en: Has version %s caused an issue on your website?
fi: Onko versio %s aiheuttanut ongelmia sivustollasi?

en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
fi: Korkean suorituskyvyn sisällönjakeluverkko (CDN) %1$srajattomalla kaistanleveydellä%2$s

en: Hours
fi: Tuntia

en: How External Content Slows Your Site
fi: Miten ulkoinen sisältö hidastaa sivustoasi

en: How Preloading Works
fi: Miten esilataus toimii

en: How WP Rocket features function and perform.
fi: Kuinka WP Rocket -ominaisuudet toimivat ja parantavat suorituskykyä.

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
fi: Kuinka tarkistaa, tallentaako WP Rocket sivustosi välimuistiin

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
fi: Kuinka löytää oikea poissuljettava JavaScript

en: How to Measure the Speed of Your Site
fi: Kuinka mitata sivustosi nopeuden

en: How to correctly measure your website’s loading time
fi: Kuinka mittaat sivustosi nopeuden oikein

en: How to improve CLS with WP Rocket
fi: Miten parantaa CLS:ää WP Rocketilla

en: How to improve INP with WP Rocket
fi: Miten parantaa INP:tä WP Rocketilla

en: How to improve LCP with WP Rocket
fi: Miten parantaa LCP:tä WP Rocketilla

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
fi: %1$s %2$sGZIP-pakkaus%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sGZIP-pakkauksen%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
fi: %1$s %2$sresurssien optimointi%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sresurssien optimoinnin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
fi: %1$s %2$sselaimen välimuisti%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sselaimen välimuistin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
fi: %1$s %2$s poista emoji%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$spoista emojin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
fi: %1$s %2$ssivuvälimuisti%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$ssivuvälimuistin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
fi[0]: Poista käytöstä seuraava %s asetus, joka aiheuttaa ristiriidan WP Rocket -ominaisuuksien kanssa:
fi[1]: Poista käytöstä seuraavat %s asetukset, jotka aiheuttavat ristiriidan WP Rocket -ominaisuuksien kanssa:

en: Hurry Up! Deal ends in:
fi: Kiirehdi! Alennus päättyy:

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
fi: Annan luvan jakaa anonymisoitua dataani kehitystiimille auttaakseni WP Rocketin kehittämistä. %1$sMitä tietoja keräämme?%2$s

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
fi: Jos Varnish on käytössä palvelimellasi, ota tämä ominaisuus käyttöön.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
fi: Jos ongelma jatkuu, ole hyvä ja %1$sota yhteyttä tukeen%2$s.

en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
fi: Jos tämä aiheuttaa ongelmia, palauta pois suljettavia kohteita koskevat oletusasetukset, jotka löytyvät %1$stäältä%2$s

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fi: Jos et voi päivittää, voit palata edelliseen versioon alla olevasta painikkeesta.

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
fi: Jos sinulla ei ole WP Rocket -tiliä, ole hyvä ja %1$sosta lisenssi%2$s.

en: If you need these elements to load immediately, select the related plugins, themes, or services below to ensure they appear without delay.
fi: Jos haluat, että nämä elementit latautuvat välittömästi, valitse niihin liittyvät lisäosat, teemat tai palvelut alta varmistaaksesi, että ne tulevat näkyviin viipymättä.

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
fi: Jos sinun on luotava oma valikoima välimuistitiedostoja jokaiselle kirjautuneelle WordPress-käyttäjälle, sinun on aktivoitava tämä lisäosa.

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
fi: Jos huomaat virheitä sivustollasi tämän asetuksen aktivoinnin jälkeen, poista tämä asetus käytöstä, niin sivustosi palautuu ennalleen.

en: Image Dimensions
fi: Kuvan mittasuhteet

en: Image Optimization
fi: Kuvien optimointi

en: Images
fi: Kuvat

en: Images can account for 50% of your loading time!
fi: 50 % latausajasta voi johtua kuvista!

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
fi: Imagify optimoi kaikki kuvasi automaattisesti, säästäen omaa aikaasi ja auttaen pienentämään sivustosi latausaikaa. Se säätää kuvien kokoa, pakkaa ne ja muuntaa ne WebP- ja AVIF-muotoihin vain yhdellä klikkauksella, hyvästä laadusta tinkimättä.

en: Imagify is the easiest WordPress image optimizer. It automatically compresses images, converts them to WebP and AVIF formats, and lets you resize and optimize with just one click!
fi: Imagify on helppokäyttöisin WordPress-lisäosa kuvien optimointiin. Se pakkaa kuvat automaattisesti pienemmiksi ja muuntaa ne WebP- ja AVIF-muotoihin, ja voit muuttaa niiden kokoa sekä optimoida ne vain yhdellä klikkauksella!

en: Import settings
fi: Tuo asetukset

en: Import, Export, Rollback
fi: Tuo, vie ja palauta

en: Improve browser compatibility for WebP images.
fi: Paranna selaimen yhteensopivuutta WebP-kuville.

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
fi: Parantaa fonttien suorituskykyä ja yhdistää useita fonttipyyntöjä HTTP-pyyntöjen määrän vähentämiseksi.

en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
fi: Parantaa suorituskykyä lykkäämällä JavaScript-tiedostojen lataamista kunnes käyttäjä suorittaa toiminnon (esim. skrollaus, klikkaus). %1$sLisätietoja%2$s

en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
fi: Parantaa suorituskykyä auttamalla selainta löytämään fontteja CSS-tiedostoista. %1$sLisätietoja%2$s

en: Incompatible plugins Lists
fi: Yhteensopimattomat lisäosat -listat

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
fi: Virheellinen Cloudfare Zone ID

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
fi: Virheellinen Cloudfare-sähköpostiosoite tai API-avain.

en: Install
fi: Asenna

en: Install Imagify
fi: Asenna Imagify

en: Install Imagify for Free
fi: Asenna Imagify ilmaiseksi

en: Integrate your CDN
fi: Integroi CDN-palveluntarjoajasi

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
fi: Integroi Cloudflare-tilisi tällä lisäosalla.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
fi: Sisäiset komentosarjat on suljettu pois oletuksena ongelmien ehkäisemiseksi. Poista ne saadaksesi kaiken irti tästä ominaisuudesta.

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
fi: Se voi parantaa näkyvää ja todellista latausaikaa, sillä kuvat, iframet ja videot ladataan vasta kun ne ilmestyvät (tai ovat juuri ilmestymässä) näytölle. Tämä vähentää HTTP-pyyntöjen määrää. %1$sLisätietoja%2$s

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
fi: Tämä on hyvä lähtökohta yleisimpien ongelmien korjaamiseen.

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
fi: WP Rocketin poistaminen käytöstä ei ole aina tarpeellista ongelmien korjaamiseksi. Suurimman osan niistä voi korjata poistamalla käytöstä vain joitakin ominaisuuksia.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
fi: Näyttää siltä, että verkkotunnuksesi ei ole määritetty Cloudfaressa.

en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
fi: Näyttää siltä, että tietoturvalisäosa tai palvelimen palomuuri estää WP Rocketia käyttämästä SaaS-ominaisuuksia. %1$sDokumentaatiossamme%2$s listatut IP-osoitteet pitäisi lisätä sallittujen listalle:

en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
fi: Kelvollista katkaisuaikaa ei voitu määrittää: %s.

en: JavaScript Files
fi: JavaScript-tiedostot

en: Jetpack XML Sitemaps
fi: Jetpack XML -sivukartat

en: LazyLoad CSS backgrounds
fi: LazyLoad CSS-taustat

en: LazyLoad for iframes/videos
fi: LazyLoad iframeille/videoille

en: LazyLoad for images
fi: LazyLoad kuville

en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
fi: LazyLoad kuville on tällä hetkellä aktivoitu lisäosassa %2$s. Jos haluat käyttää %1$sin LazyLoadia, poista tämä asetus käytöstä lisäosassa %2$s.

en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
fi: LazyLoad on tällä hetkellä aktivoitu lisäosassa %2$s. Jos haluat käyttää WP Rocketin LazyLoadia, poista se käytöstä lisäosassa %2$s.

en: LazyLoad, image dimensions, font optimization
fi: LazyLoad, kuvien mittasuhteet, fontin optimointi

en: Learn More
fi: Lue lisää

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
fi: Opi, mitkä ovat optimaaliset WP Rocket -asetukset mobiililaitteille.

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: Learn more about RocketCDN
fi: Lue lisää RocketCDN-sisällönjakeluverkosta

en: Learn more.
fi: Lue lisää.

en: License
fi: Lisenssi

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Palvelimemme ei pystynyt käsittelemään pyyntöäsi.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Tätä käyttäjää ei löydy tietokannastamme.

en: License validation failed. This user account is blocked.
fi: Lisenssin todentaminen epäonnistui. Tämä käyttäjätili on estetty.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Syynä voi olla, että käytät epäkelpoa versiota lisäosasta. Ole hyvä ja toimi seuraavasti:

en: License validation failed: %s
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui: %s

en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
fi: Linkkien esilataus parantaa havaittua latausaikaa lataamalla sivun, kun käyttäjä pitää hiiren osoitinta linkin päällä. %1$sLisätietoja%2$s

en: Lists are successfully updated.
fi: Listat on päivitetty onnistuneesti.

en: Lists are up to date.
fi: Listat ovat ajan tasalla.

en: Load CSS asynchronously
fi: Lataa CSS asynkronisesti

en: Load CSS asynchronously for mobile
fi: Lataa CSS asynkronisesti mobiililaitteille

en: Load JavaScript deferred
fi: Lataa JavaScript lykätysti

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
fi: JavaScriptin lataaminen lykätysti poistaa renderöinnin estävän JS:n lataamisen ja voi parantaa latausaikaa. %1$sLisätietoja%2$s

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
fi: Kirjaudu WP Rocket %1$s-tilillesi%2$s

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
fi: Ole hyvä ja varmista, että sinulla on aktiivinen %1$sWP Rocket -lisenssi%2$s.

en: Minify CSS
fi: Minimoi CSS

en: Minify CSS files
fi: Minimoi CSS-tiedostot

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
fi: CSS-tiedostojen minimointi poistaa turhat välilyönnit ja kommentit pienentääkseen tiedoston kokoa.

en: Minify JavaScript files
fi: Minimoi JavaScript-tiedostot

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
fi: JavaScript-tiedostojen minimoiminen poistaa turhat välilyönnit ja kommentit pienentääkseen tiedoston kokoa.

en: Minify/combine JavaScript
fi: Minimoi/yhdistä JavaScript

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Missing Cloudflare Zone ID.
fi: Puuttuva Cloudflare Zone ID.

en: Missing Cloudflare result.
fi: Cloudfare-tulos puuttuu.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
fi: Mobiili-CPCSS:n generointi ei ole käytössä.

en: Mobile Cache
fi: Mobiilivälimuisti

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
fi: Mobiilivälimuisti on nyt käytössä sivustollasi.

en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
fi: Mobiilikriittistä CSS:ää kohteelle %1$s ei luotu.

en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
fi: Mobiilikriittinen CSS %1$s aikakatkaisulle. Yritä uudelleen hieman myöhemmin.

en: Mobile Critical CSS for %s generated.
fi: Mobiilikriittinen CSS sivulle %s luotu.

en: Modify options
fi: Muokkaa asetuksia

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: More details
fi: Lisätietoja

en: More info
fi: Lisätietoja

en: My Account
fi: Oma tili

en: Need Help?
fi: Tarvitsetko apua?

en: Never Cache Cookies
fi: Evästeet, joita ei koskaan tallenneta välimuistiin

en: Never Cache URL(s)
fi: Välimuistista poissuljettavat URL-osoitteet

en: Never Cache User Agent(s)
fi: Välimuistista poissuljettavat käyttäjäagentit

en: Never cache this page
fi: Älä tallenna tätä sivua koskaan välimuistiin

en: New!
fi: Uutta!

en: Next Billing Date
fi: Seuraava laskutuspäivämäärä

en: No Subscription
fi: Ei tilausta

en: No domain available in your Cloudflare account
fi: Cloudflare-tililtäsi ei löytynyt yhtään verkkotunnusta

en: No, deactivate and snooze this message for
fi: Ei, poista tämä viesti käytöstä ja siirrä myöhemmäksi

en: No, thanks
fi: Ei kiitos

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
fi: Ei pakollinen tietyissä palveluissa kuten Cloudflare ja Sucuri. Katso saatavilla olevat %1$slisäosamme%2$s.

en: OPcache purge failed.
fi: OPcache-puhdistus epäonnistui.

en: OPcache successfully purged
fi: OPcache puhdistettiin onnistuneesti

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
fi: Kun tietokanta on optimoitu, toimintoa ei voi peruuttaa.

en: One of the easiest, most comprehensive, and popular cookie consent plugins available. Google Gold Certified Partner to quickly comply with data privacy laws from around the world.
fi: Yksi helppokäyttöisimmistä, kattavimmista ja suosituimmista evästebannerilisäosista. Google Gold -sertifioitu partneri, jonka avulla voit noudattaa nopeasti kansainvälisiä tietosuojalakeja.

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
fi: Yhden klikkauksen lisäosat ovat ominaisuuksia, jotka laajentavat käytettävissä olevia asetuksia helposti. Ota ominaisuus käyttöön tältä sivulta.

en: One-click Rocket Add-ons
fi: Yhden klikkauksen Rocket-lisäosat

en: One-click exclusions
fi: Yhden klikkauksen ohitukset

en: Optimal settings
fi: Optimaaliset asetukset

en: Optimize
fi: Optimoi

en: Optimize CSS & JS
fi: Optimoi CSS & JS

en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
fi: Optimoi CSS-toimitusominaisuudet ovat poissa käytöstä paikallisissa ympäristöissä. %1$sLisätietoja%2$s

en: Optimize CSS delivery
fi: Optimoi CSS:n jakelu

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
fi: ”Optimoi CSS-toimitus” eliminoi renderöinnin estävän CSS:n verkkosivustoltasi. Vain yksi menetelmä voidaan valita. Käyttämättömän CSS:n poistaminen on suositeltavaa optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi, mutta rajoitettu vain käyttäjille, joilla on aktiivinen lisenssi.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
fi: Optimoi CSS-toimitus eliminoi renderöinnin estävän CSS:n verkkosivustoltasi. Vain yksi menetelmä voidaan valita. Poista käyttämätön CSS on suositeltavaa optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi.

en: Optimize Google Fonts
fi: Optimoi Google-fontit

en: Optimize Performance
fi: Optimoi suorituskyky

en: Optimize Tables
fi: Optimoi taulukot

en: Optimize, reduce bloat
fi: Optimoi, vähennä turhaa paisumista

en: Other Services
fi: Muut palvelut

en: Our Plugins
fi: Lisäosamme

en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
fi: Suosittelemme, että WP Rocketin käytöstä poistamisen sijaan käytät %1$sSade Mode%2$s -tilaamme poistaaksesi nopeasti käytöstä LazyLoadin, Tiedostojen Optimoinnin ja CDN-asetukset. Tarkista sen jälkeen, onko ongelma korjautunut.

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
fi: PHP %1$s. Jotta voit käyttää tätä WP Rocket -versiota, pyydä hosting-palveluntarjoajaasi päivittämään palvelimesi PHP-versioksi PHP %1$s tai uudempi.

en: PHP version number:
fi: PHP-versio:

en: Passing the Core Web vitals
fi: Core Web Vitals -pisteet

en: Payment Processors
fi: Maksunkäsittelijät

en: Performance impact
fi: Suorituskykyvaikutus

en: Play Youtube video
fi: Soita Youtube-video

en: Please %1$scontact support%2$s.
fi: Ole hyvä ja %1$sota yhteyttä tukeen%2$s.

en: Please contact your host to check if CRON is working.
fi: Ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään tarkistaaksesi, toimiiko CRON.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
fi: Ole hyvä ja katso %1$stästä oppaasta%2$s lisätietoja.

en: Plugin names of all active plugins
fi: Aktiivisten lisäosien nimet

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Post Cleanup
fi: Artikkelien siivous

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
fi: Artikkelien versiot ja luonnokset poistetaan pysyvästi. Älä käytä tätä toimintoa, jos haluat säilyttää eri versiot tai luonnokset.

en: Prefetch DNS Requests
fi: Esilataa DNS-kyselyjä

en: Preload
fi: Esilataa

en: Preload Cache
fi: Esilataa välimuisti

en: Preload Fonts
fi: Esilataa fontit

en: Preload Links
fi: Esilataa linkit

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
fi: Esilataa sivukartta Jetpack-lisäosasta

en: Priority Elements
fi: Prioriteettielementit

en: Protect & Secure
fi: Paranna tietoturvaa

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fi: Syötä API-avaimesi tyhjentääksesi Sucurin välimuistin automaattisesti, kun WP Rocketin välimuisti tyhjennetään.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
fi: Syötä tilisi sähköposti, globaali API-avain ja verkkotunnus, jotta voit käyttää Cloudflare-välimuistin siivousta, WP Rocketin optimaalisia asetuksia sekä muita ominaisuuksia.

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
fi: Tarjoaa turvaverkon mikäli automaattisesti luotu kriittinen CSS polku on virheellinen. %1$sLisätietoja%2$s

en: Publish the %s
fi: Julkaise %s

en: Purge RocketCDN cache
fi: Puhdista RocketCDN-välimuisti

en: Purge Sucuri cache
fi: Puhdista Sucuri-välimuisti

en: Purge this URL
fi: Puhdista tämä osoite

en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
fi: Tyhjentää RocketCDN-välimuistissa olevat resurssit verkkosivustollasi. %s

en: Purges cached resources for your website. %s
fi: Tyhjentää välimuistiin ladatut resurssit sivustoltasi. %s

en: Quick Actions
fi: Pikatoiminnot

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
fi: Rank Math SEO on paras SEO-lisäosa WordPressille. Se sisältää monien SEO-työkalujen ominaisuudet yhdessä työkalussa, joka auttaa sinua moninkertaistamaan sivustosi SEO-liikenteen.

en: Rank Math XML sitemap
fi: Rank Math XML -sivukartta

en: Re-install version %s
fi: Uudelleen asenna versio %s

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Read our guide
fi: Lue ohjeemme

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fi: Lue %1$sdokumentaatio%2$s saadaksesi lisätietoja.

en: Read the documentation
fi: Lue dokumentaatio

en: Reduce activity
fi: Vähennetty toiminta

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
fi: Pienennä elinikä kymmeneen tuntiin tai pienemmäksi, jos huomaat ongelmia jotka ilmenevät säännöllisin väliajoin. %1$sMiksi?%2$s

en: Reduce or disable Heartbeat activity
fi: Vähennä Heartbeatin toimintaa tai poista se käytöstä

en: Reduce this banner
fi: Pienennä tämä banneri

en: Reduces overhead of database tables
fi: Vähentää tietokantataulujen hävikkiä

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
fi: Heartbeatin toiminnan vähentäminen muuttaa yhden kyselyn minuutista joka toiseen minuuttiin.

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
fi: Heartbeat API:n toiminnan vähentäminen tai poistaminen käytöstä voi säästää palvelimesi resursseja.

en: Refresh info
fi: Päivitä tiedot

en: Regenerate Critical CSS
fi: Luo uudelleen kriittinen CSS

en: Regenerate Critical Path CSS
fi: Luo uudelleen kriittinen CSS

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
fi: Luo WP Rocket -määritystiedostot uudelleen nyt

en: Regenerate specific CPCSS
fi: Luo tietty CPCSS uudelleen

en: Reinstall
fi: Asenna uudelleen

en: Reinstall version %s
fi: Asenna uudelleen versio %s

en: Relative protocol
fi: Suhteellinen protokolla

en: Remove Unused CSS
fi: Poista käyttämätön CSS

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
fi: "Poista käyttämätön CSS" on tällä hetkellä käytössä Perfmatters-työkalussa. Jos haluat käyttää WP Rocketin "Poista käyttämätön CSS" -ominaisuutta, poista tämä asetus käytöstä Perfmatters-asetuksissa.

en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
fi: Poistaa käyttämättömän CSS:n sivua kohden ja auttaa pienentämään sivun kokoa ja HTTP-pyyntöjä. Suositellaan parhaan suorituskyvyn saavuttamiseksi. Testaa tarkasti! %1$sLisätietoja%2$s

en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
fi: Uusi tilauksesi ajoissa ja maksa vain %1$s%2$s%3$s!

en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
fi: Uusi tilauksesi ennen kuin se on liian myöhäistä, ja maksa %1$s%3$s%2$s.

en: Renew now
fi: Uusi tilauksesi nyt

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
fi: Uusi tilauksesi  %1$s%2$s alennuksella%3$s ennen kuin se on myöhäistä, ja maksa vain %1$s%4$s%3$s!

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
fi: Uusi tilauksesi %1$s%2$s alennuksella%3$s ennen kuin se on myöhäistä ja maksa vain %4$s%5$s%6$s!

en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
fi: Uusi lisenssisi 1 vuodeksi nyt niin saat %1$s%3$s alennuksen%2$s heti: maksat vain %1$s%4$s%2$s!

en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
fi: Uusi lisenssisi vuodeksi nyt vain hintaan %1$s%3$s%2$s.

en: Replace YouTube iframe with preview image
fi: Korvaa YouTuben iframe esikatselukuvalla

en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
fi: YouTuben iframen korvaaminen esikatselukuvalla ei ole yhteensopiva lisäosan %2$s kanssa.

en: Replace site's hostname with:
fi: Korvaa sivuston palvelimen nimi tällä:

en: Requested post does not exist.
fi: Pyydettyä artikkelia ei ole olemassa.

en: Revert back to the default CPCSS
fi: Palauta CPCSS-oletusarvo

en: Revisions
fi: Versiot

en: Rocket Add-ons
fi: Rocket-lisäosat

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
fi: Rocket-lisäosat ovat täydentäviä ominaisuuksia, jotka laajentavat käytettävissä olevia ominaisuuksia.

en: Rocket Analytics
fi: Rocket Analytiikka

en: RocketCDN cache purge failed: %s.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus epäonnistui: %s.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
fi: RocketCDN-välimuistin puhdistus epäonnistui: Puuttuva identifier-parametri.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus epäonnistui: Puuttuva käyttäjän tunniste.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus epäonnistui: API palautti tyhjän vastauksen.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus epäonnistui: API palautti odottamattoman vastauskoodin.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus epäonnistui: API palautti odottamattoman vastauksen.

en: RocketCDN cache purge successful.
fi: RocketCDN välimuistin puhdistus onnistui.

en: RocketCDN disabled
fi: RocketCDN ei ole käytössä

en: RocketCDN enabled
fi: RocketCDN on käytössä

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
fi: RocketCDN ei ole saatavilla tällä hetkellä. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
fi: RocketCDN ei ole saatavilla paikallisille verkkotunnuksille ja kehitysympäristöille.

en: Rollback
fi: Palauta

en: SEOPress XML sitemap
fi: SEOPress XML -sivukartta

en: Safe Mode for Delay JavaScript Execution
fi: Safe Mode Lykätylle JavaScriptin suorittamiselle

en: Save $%1$s%2$s%3$s
fi: Säästä $%1$s%2$s%3$s

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save Changes and Optimize
fi: Tallenna muutokset ja Optimoi

en: Save and optimize
fi: Tallenna ja optimoi

en: Schedule Automatic Cleanup
fi: Ajasta automaattinen siivous

en: Scheduled Cache Purge
fi: Aikataulutettu välimuistin puhdistus

en: Scheduled Database Optimization
fi: Aikataulutettu tietokannan optimointi

en: Script error
fi: Komentosarjavirhe

en: Script timeout
fi: Komentosarjan aikakatkaisu

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Self-host Google Fonts
fi: Lataa Google-fontit omaan levytilaasi

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
fi: Arkaluontoiset sivut, kuten mukautetut kirjautumissivut tulisi poissulkea välimuistista.

en: Server type:
fi: Palvelimen tyyppi:

en: Set Up the Cloudflare Add-on
fi: Määritä Cloudfare-lisäosa

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings import failed:
fi: Asetusten tuonti epäonnistui:

en: Settings import failed: incorrect filename.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: virheellinen tiedostonimi.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: väärä tiedostotyyppi.

en: Settings import failed: no file uploaded.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: ei ladattua tiedostoa.

en: Settings import failed: unexpected file content.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: tiedoston sisältö ei kelpaa.

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: sinulla ei ole riittäviä oikeuksia.

en: Settings imported and saved.
fi: Asetukset tuotu ja tallennettu.

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
fi: Tätä tulisi käyttää vain yhdessä Cloudflaren "flexible SSL" -ominaisuuden kanssa. Staattisten tiedostojen (CSS, JS, kuvat) osoitteet uudelleen kirjoitetaan muotoon // sen sijaan, että ne käyttäisivät muotoja http:// tai https://.

en: Show Sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
fi: Sivukartan esilataus: %d sivua on tallennettu välimuistiin.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
fi: Sivukartan esilataus: %d sivua on nyt esiladattu. (päivitä sivu nähdäksesi tilanteen)

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
fi: Pahoittelut! /(.*) lisäystä kohtaan Lisäasetukset > ”Älä koskaan tallenna URL-osoitteita välimuistiin” ei tallennettu, koska se poistaa käytöstä välimuistin ja optimoinnit sivustosi jokaiselta sivulta.

en: Spam Comments
fi: Roskapostikommentit

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
fi: Roskapostit ja roskakoriin siirretyt kommentit poistetaan pysyvästi.

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
fi: Määritä CSS-tiedostonimet, IDt tai luokat, joita ei pitäisi poistaa (yksi per rivi).

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
fi: Määritä URL-osoitteet, joiden tiedostoja ei tarjota CDN:n kautta (yksi per rivi).

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
fi: Määritä niiden CSS-tiedostojen URL-osoitteet, jotka suljetaan pois minimonnista (yksi per rivi).

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
fi: Määritä URL-osoitteet pois suljettaville JavaScript -tiedostoille, joita et halua mukaan minimointiin ja yhdistämiseen (yksi per rivi).

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
fi: Määritä niiden sivujen tai artikkeleiden URL-osoitteet, joita ei tule koskaan tallentaa välimuistiin (yksi per rivi)

en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
fi: Määritä lykkäyksen ulkopuolelle jätettävien JavaScript-tiedostojen URL-osoitteet tai avainsanat (yksi per rivi). %1$sLisätietoja%2$s

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
fi: Määritä URL-osoitteet tai avainsanat, jotka voivat tunnistaa sisäisiä tai JavaScript-tiedostoja, jotka suljetaan pois lykätyistä suorituksista (yksi per rivi).

en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
fi: Määritä esilatauksessa ohitettavat URL-osoitteet (yksi per rivi). %1$sLisätietoja%2$s

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
fi: Määritä ne URL-osoitteet, jotka haluat aina puhdistaa välimuistista, kun päivität minkä tahansa sivun tai artikkelin (yksi per rivi)

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
fi: Määritä ulkoiset osoitteet, jotka esiladataan (ei <code>http:</code>, yksi per rivi)

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
fi: Määritä sellaisten evästeiden täydelliset tai osittaiset IDt, jotka vierailijan selaimeen asetettuina estävät sivun tallentamisen välimuistiin (yksi per rivi)

en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
fi: Määritä poissuljettavan kuvan tai iframe-koodin avainsanat (esim. kuvatiedoston nimi, CSS-tiedoston nimi, CSS-luokka, verkkotunnus) (yksi per rivi). %1$sLisätietoja%2$s

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
fi: Määritä inline-JavaScriptin patternit, jonka haluat sulkea pois yhdistämisestä (yksi per rivi). %1$sLisätietoja%2$s

en: Specify query strings for caching (one per line)
fi: Määritä osoitteen muuttujat välimuistia varten (yksi per rivi)

en: Specify the CNAME(s) below
fi: Määritä CNAME(t) alle

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
fi: Määritä aika, jonka jälkeen globaali välimuisti tyhjennetään<br>(0 = ei aikarajaa)

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
fi: Määritä esiladattavien fonttitiedostojen URL-osoitteet (yksi per rivi). Fonttien on sijaittava omassa verkkotunnuksessasi tai verkkotunnuksessa, jonka olet määrittänyt CDN-välilehdellä.

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
fi: Määritä käyttäjäagentit, joille ei koskaan näytetä välimuistissa olevaa sivua (yksi per rivi)

en: Speed Up More Websites
fi: Nopeuta useampia verkkosivustoja

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
fi: Nopeuta verkkosivustoasi kevyemmillä kuvilla

en: Speed Up Your Website, Instantly
fi: Nopeuta kotisivujasi hetkessä

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
fi: Nopeuta sivustoasi ja paranna SEO-tuloksiasi pienentämällä kuvien kokoa laadusta tinkimättä Imagifyn avulla.

en: Speed up your website thanks to:
fi: Nopeuta sivustoasi palvelulla:

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
fi: Nopeuta sivustoasi RocketCDN:llä, WP Rocketin sisällönjakeluverkolla!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
fi: Nopeuta sivustoasi RocketCDN:llä, WP Rocketin sisällönjakeluverkolla.

en: Speed your site for mobile visitors.
fi: Nopeuta sivustoasi mobiilikäyttäjille.

en: Static Files
fi: Staattiset tiedostot

en: Stay with the old option
fi: Pysy vanhassa vaihtoehdossa

en: Still cannot find a solution?
fi: Etkö löytänyt ratkaisua?

en: Stop Preload
fi: Pysäytä esilataus

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
fi: Lähetä meille tukipyyntö, niin saa apua ystävälliseltä ja ammattitaitoiselta asiakaspalvelultamme.

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
fi: Löydä API-avaimesi

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
fi: Palomuurin API-avain (lisäosalle), on oltava muodossa {32 merkkiä}/{32 merkkiä}:

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
fi: Sucuri-lisäosa: Sucuri-palomuurin API-avaimen on oltava muodossa <code>{32 merkkiä}/{32 merkkiä}</code>.

en: Sucuri cache purge error: %s
fi: Sucuri-välimuistin puhdistusvirhe: %s

en: Sucuri credentials
fi: Sucuri-tunnukset

en: Sucuri firewall API key is invalid.
fi: Sucuri-palomuurin API-avain on virheellinen.

en: Sucuri firewall API key was not found.
fi: Sucuri-palomuurin API-avainta ei löytynyt.

en: Support
fi: Tuki

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
fi: Synkronoi Sucurin välimuisti tällä lisäosalla.

en: Tables
fi: Taulukot

en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to %6$s!%5$s
fi: Hyödynnä %1$s nopeuttaaksesi useampia verkkosivustoja:%2$s saat %3$s%4$s alennuksen %5$s  %3$slisenssisi päivityksestä %6$s-pakettiin!%5$s

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
fi: Aktivoi väliaikaisesti kehitystila verkkosivustollasi. Tämä asetus poistuu käytöstä automaattisesti kolmen tunnin kuluttua. %1$sLue lisää%2$s

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
fi: Testaa ja paranna Google Core Web Vitals -pisteitä WordPressille.

en: Thank you!
fi: Kiitos!

en: The Easiest Way to Protect Your Website
fi: Helpoin tapa turvata WordPress-sivustoasi

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
fi: Optimoi CSS:n tomitus -ominaisuus on poistettu käytöstä.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
fi: Poista käyttämätön CSS ja Lataa CSS asynkronisesti -ominaisuudet ovat loistavia vaihtoehtoja PageSpeed ​​Insights -suositusten noudattamiseen ja verkkosivustosi tehokkuuden parantamiseen.

en: The SEO Framework XML sitemap
fi: The SEO Framework XML -sivukartta

en: The Safe Mode mode prevents all internal scripts from being delayed.
fi: Safe Mode estää kaikkia sisäisiä komentosarjoja tulemasta lykätyiksi.

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
fi: Sucurin välimuistia tyhjennetään. Huomaa, että tämä voi kestää pari minuuttia.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
fi: Sucurin palomuurin API palautti tuntemattoman virheen.

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
fi[0]: Sucuri-palumuurin API vastasi seuraavalla virheellä: %s
fi[1]: Sucuri-palumuurin API vastasi seuraavilla virheillä: %s

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
fi: Huippuluokan SEO-työkalu

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
fi: WP_CACHE vakio täytyy määrittää arvoon true, jotta WP Rocket -välimuisti toimii oikein

en: The best WordPress performance plugin.
fi: Paras suorituskykyä parantava lisäosa WordPressille.

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
fi: Kutsuttu luokka %1$s on <strong>merkitty vanhentuneeksi</strong> version %2$s jälkeen!

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fi: Kutsuttu luokka %1$s on <strong>merkitty vanhentuneeksi</strong> version %2$s jälkeen! Käytä sen sijaan tätä: %3$s.

en: The change is already applied to the plugin settings. If you were using the CNAME in your code, make sure to update it to: %1$s.
fi: Tämä muutos on jo otettu käyttöön lisäosan asetuksissa. Jos käytit CNAME:a koodissasi, muista päivittää se seuraavaan arvoon: %1$s.

en: The debug file could not be deleted.
fi: Debug-tiedostoa ei voitu poistaa.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
fi: URL-osoitteen verkkotunnus-osa poistetaan automaattisesti.<br/>Sallitut fonttilaajennukset: otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
fi: URL-osoitteesta poistetaan verkkotunnus automaattisesti. <br>Käytä (.*) -jokerimerkkiä merkitäksesi useamman osoitteen samasta polusta.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
fi: URL-osoitteesta poistetaan automaattisesti verkkotunnusosuus.<br>Käytä (.*) -jokeria sulkeaksesi pois kaikki tietyntyyppiset tiedostot annetusta polusta.

en: The following code should have been written to this file:
fi: Alla olevan koodin olisi pitänyt tulla kirjoitetuksi tähän tiedostoon:

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
fi[0]: Seuraava pattern on virheellinen ja se on poistettu:
fi[1]: Seuraavat patternit ovat virheellisiä ja ne on poistettu:

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
fi[0]: Seuraavan ajoitetun tapahtuman suorittaminen epäonnistui. Tämä voi olla merkki siitä, että CRON-järjestelmä ei toimi oikein, mikä voi estää joitakin WP Rocket -ominaisuuksia toimimasta oikein:
fi[1]: Seuraavien ajoitettujen tapahtumien suorittaminen epäonnistui. Tämä voi olla merkki siitä, että CRON-järjestelmä ei toimi oikein, mikä voi estää joitakin WP Rocket -ominaisuuksia toimimasta oikein:

en: The log file could not be read.
fi: Lokitiedostoa ei pystytty lukemaan.

en: The log file does not exist.
fi: Lokitiedostoa ei löydy.

en: The logs are not saved into a file.
fi: Lokeja ei tallenneta tiedostoon.

en: The provided license data are not valid.
fi: Annettu lisenssidata ei ole kelvollinen.

en: Themes
fi: Teemat

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
fi[0]: Lisenssisi todentamisessa näyttää olevan ongelma. Voit nähdä virheviestin alla.
fi[1]: Lisenssisi todentamisessa näyttää olevan ongelma. Voit nähdä virheviestit alla.

en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
fi: Nämä ominaisuudet %1$spoistetaan automaattisesti käytöstä %3$s%2$s.

en: This action will clear all the cache files.
fi: Tämä toiminto tyhjentää kaikki välimuistitiedostot.

en: This action will clear and preload all the cache files.
fi: Tämä toiminto tyhjentää ja esilataa kaikki välimuistitiedostot.

en: This action will clear the Critical Images and Lazily Rendered Content.
fi: Tämä toiminto tyhjentää kriittiset kuvat ja laiskasti renderöidyn sisällön.

en: This action will clear the used CSS files.
fi: Tämä toiminto tyhjentää käytetyt CSS tiedostot.

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
fi: Tämä voi parantaa sivun latausaikaa merkittävästi, jos se sisältää useita YouTube-videoita.

en: This could break things!
fi: Tämä saattaa rikkoa jotakin sivustollasi!

en: This feature is not available for non-public post types.
fi: Tämä ominaisuus ei ole saatavilla artikkelityypeille, jotka eivät ole julkisia.

en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
fi: Tämä on kertaluonteinen toiminto, ja tämä painike poistetaan myöhemmin. %1$sLisätietoja%2$s

en: This license key is not recognized.
fi: Lisenssiavainta ei tunnistettu.

en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
fi: Tämä lisäosa estää WP Rocketin välimuistin ja optimoinnit. Poista se käytöstä ja käytä %1$sEzoicin nimipalvelinintegraatiota%2$s sen sijaan.

en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
fi: Tämä artikkeli käyttää määritettyä Kriittinen CSS -polkua. %1$sLisätietoja%2$s

en: This website is not allowed.
fi: Tämä verkkosivusto ei ole sallittu.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
fi: Tämä auttaisi meitä parantamaan WP Rocketin toimintaa tulevaisuudessa.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
fi: Toimiakseen oikein %1$s %2$s vaatii vähintään:

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
fi: Taatakseen nopeamman verkkosivuston WP Rocket ottaa automaattisesti käyttöön 80 % verkkosuorituskyvyn parhaista käytännöistä.

en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
fi: Jos haluat tietää lisää tästä prosessista, lue %1$sdokumentaatiomme%2$s.

en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
fi: Ratkaistaksesi tämän %1$sota yhteyttä tukeen%2$s.

en: To resolve, please contact support.
fi: Ratkaistaksesi ongelman ota yhteyttä tukeemme.

en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
fi: Käyttääksesi RocketCDN:ää korvaa CNAME seuraavalla: %1$s%2$s%3$s.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Transients
fi: Transientit

en: Transients Cleanup
fi: Transienttien siivous

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
fi: Transientit ovat väliaikaisia "asetuksia", ja ne voi poistaa turvallisesti. Transientit luodaan automaattisesti uudestaan, jos lisäosat tarvitsevat niitä.

en: Trashed Comments
fi: Roskakoriin siirretyt kommentit

en: Trashed Posts
fi: Roskakoriin siirretyt artikkelit

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
fi: Ongelmanratkaisu: %1$sKuinka antaa järjestelmän tiedostoille kirjoitusoikeus %2$s

en: Troubleshooting
fi: Vianmääritys

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
fi: Näyttöongelmien vianmääritys tiedosto-optimoinnin avulla

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
fi: Yritä klikata %1$sTallenna muutokset%2$s -painiketta. Jos virhe toistuu, seuraa %3$stätä ohjetta%4$s.

en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
fi: Kokeile klikata %1$sTodenna lisenssi%2$s alla. Jos virhe jatkuu, noudata %3$stämän oppaan%4$s ohjeita.

en: Turn on Remove Unused CSS
fi: Laita päälle Poista käyttämätön CSS

en: Tutorials
fi: Ohjeita

en: URLs to prefetch
fi: Esiladattavat URL-osoitteet

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
fi: Päivitä sisällyttämis- ja poissulkemisluettelot

en: Update lists
fi: Päivityslistat

en: Upgrade now
fi: Päivitä pakettisi nyt

en: Upgrade to %s
fi: Päivitä lisenssiin %s

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
fi: Päivitä %1$stilisi%2$s tai %3$ssiirrä%2$s lisenssisi tälle verkkotunnukselle.

en: Upload file and import settings
fi: Tallenna tiedosto ja tuo asetukset

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
fi: Käytä (.*) -jokerimerkkiä tunnistaaksesi osia käyttäjäagenttistringeistä.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
fi: Käytä yksityistä selainikkunaa tarkistaaksesi sivustosi nopeuden ja visuaalisen ulkoasun.

en: Used CSS
fi: Käytetty CSS

en: User Cache
fi: Käyttäjävälimuisti

en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
fi: Käyttäjävälimuisti on hyödyllinen, jos sivustollasi on käyttäjäkohtaista tai rajoitettua sisältöä.<br>%1$sLue lisää%2$s

en: Valid until %s only!
fi: Voimassa vain %s asti!

en: Validate License
fi: Validoi lisenssi

en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
fi: Varnish auto-purge otetaan käyttöön automaattisesti, kun Varnish on otettu käyttöön %s palvelimellasi.

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
fi: Varnish-välimuisti tyhjennetään automaattisesti aina kun WP Rocketin välimuisti tyhjennetään.<br>%1$sLue lisää%2$s

en: View my account
fi: Näytä oma tilini

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
fi: ”Lataa CSS asynkronisesti” -ominaisuudesta huolehtii tällä hetkellä %1$s -lisäosa. Jos haluat käyttää WP Rocketin Lataa CSS asynkronisesti -ominaisuutta, poista %1$s-lisäosa käytöstä.

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
fi: WP Rocket Footer JS ei ole virallinen lisäosa. Se estää joitakin WP Rocket:in ominaisuuksia toimimasta oikein. Poista se käytöstä, jos se aiheuttaa ongelmia.

en: WP Rocket Options
fi: WP Rocket -asetukset

en: WP Rocket Preload pending jobs
fi: WP Rocket Esilataus - odottavat tehtävät

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
fi: WP Rocket Esilataus - palauta jumiin jääneet epäonnistuneet työt

en: WP Rocket Settings
fi: WP Rocket asetukset

en: WP Rocket clear failed jobs
fi: WP Rocket tyhjennä epäonnistuneet työt

en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
fi: WP Rocket -integraatio: CDN-asetus on %1$sautomaattisesti määritetty%2$s lisäosassamme

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
fi: WP Rocket on nyt aktivoitu ja käytössäsi.

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
fi: WP Rocket on helpoin tapa nopeuttaa WordPress-sivustoa ja parantaa sen Google PageSpeed -pisteitä. Enemmän liikennettä ja parempi konversio helposti.

en: WP Rocket license type
fi: WP Rocket -lisenssin tyyppi

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
fi: WP Rocket kerää nyt seuraavia tietoja sivustoltasi:

en: WP Rocket process on submit jobs
fi: WP Rocket -prosessi töiden lähettämiseen

en: WP Rocket process pending jobs
fi: WP Rocket -prosessin odottavat työt

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
fi: WP Rocket ei pystynyt automaattisesti varmistamaan lisenssiäsi.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
fi: WP Rocket luo erilliset välimuistitiedostot tarjotakseen WebP-kuvasi.

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fi: WP Rocket ei koskaan välitä tietoja verkkotunnuksista, sähköposteista (paitsi lisenssin varmistuksen yhteydessä), IP-osoitteista tai kolmannen osapuolen API-avaimista.

en: WP_CACHE is not set
fi: WP_CACHE -vakion arvoa ei ole määritetty

en: WP_CACHE is set to false
fi: WP_CACHE vakion arvoksi on määritetty false

en: WP_CACHE is set to true
fi: WP_CACHE -vakion arvoksi on asetettu true

en: WP_CACHE value
fi: WP_CACHE arvo

en: Watch the video
fi: Katso video

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
fi: Tarjoamme myös lisäasetuksia, joilla saat välitöntä lisähyötyä sivustollesi.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
fi: Havaitsimme automaattisesti lisäosan %s generoiman sivukartan. Voit valita tämän vaihtoehdon esiladataksesi sen.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
fi: Emme voineet hakea nykyistä hintaa, koska RocketCDN API palautti odottamattoman virhekoodin.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
fi: Emme voineet luoda käytettyä CSS:ää, koska käytät WP Rocketin nollattua versiota. Tarvitset aktiivisen lisenssin käyttääksesi Poista käyttämätön CSS -ominaisuutta ja parantaaksesi edelleen verkkosivustosi suorituskykyä.

en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
fi: Suosittelemme %1$supdated Remove Unused CSS%2$s -toimintoa CSS-optimoinnin parantamiseksi. Lataa CSS asynkronisesti on aina saatavilla varmuuskopiona.

en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
fi: Suosittelemme %1$sEsilatauksen%2$s käyttöönottoa parhaiden tulosten saavuttamiseksi.

en: We've updated your RocketCDN CNAME from %1$s to %2$s.
fi: Päivitimme RocketCDN-palvelusi CNAME:n arvosta %1$s arvoon %2$s.

en: WebP Compatibility
fi: WebP-yhteensopivuus

en: WebP cache is disabled by filter.
fi: WebP-välimuisti on poistettu käytöstä suodattimella.

en: Websites
fi: Verkkosivustot

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: What WP Rocket Does For You By Default
fi: Mitä WP Rocket tekee puolestasi oletuksena

en: What info will we collect?
fi: Mitä tietoja keräämme?

en: When using the Delay JavaScript feature, you might notice that some elements in the viewport take time to appear.
fi: Kun käytät Lykkää JavaScript -ominaisuutta, saatat huomata, että joidenkin elementtien näkyviin tuleminen voi kestää jonkin aikaa.

en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
fi: Jos esilataus on käytössä, WP Rocket havaitsee automaattisesti sivustokarttasi ja tallentaa kaikki URL-osoitteet tietokantaan. Lisäosa varmistaa, että välimuistisi on aina esiladattu.

en: Which WP Rocket settings are active
fi: Mitkä WP Rocket:in asetukset on aktivoitu

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
fi: WordPress %1$s. Käyttääksesi tätä WP Rocket -versiota päivitä WordPress vähintään versioon %1$s.

en: WordPress version number:
fi: WordPress-versio:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
fi: Sallitko WP Rocketin kerätä ei-sensitiivistä diagnostiikkadataa verkkosivultasi?

en: Yes, allow
fi: Kyllä, salli

en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
fi: Kyllä, ota käyttöön "%1$sSafe Mode%2$s"

en: Yoast SEO XML sitemap
fi: Yoast SEO XML -sivukartta

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
fi[0]: Käytät lisäosaa %1$s kuvien muuntamiseen WebP-muotoon. Jos haluat, että WP Rocket huolehtii siitä, ota käyttöön tämä vaihtoehto. %2$sLisätietoja%3$s
fi[1]: Käytät lisäosia %1$s kuvien muuntamiseen WebP-muotoon. Jos haluat, että WP Rocket huolehtii siitä, ota käyttöön tämä vaihtoehto. %2$sLisätietoja%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
fi[0]: Käytät lisäosaa %1$s kuvien muuntamiseen WebP-muotoon. WP Rocket luo erilliset välimuistitiedostot tarjotakseen WebP-kuvasi. %2$sLisätietoja%3$s
fi[1]: Käytät lisäosia %1$s kuvien muuntamiseen WebP-muotoon. WP Rocket luo erilliset välimuistitiedostot tarjotakseen WebP-kuvasi. %2$sLisätietoja%3$s

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
fi[0]: Käytät tällä hetkellä lisäosaa %1$s WebP-kuvien tarjoamiseen, joten sinun ei tarvitse ottaa tätä ominaisuutta käyttöön. %2$sLisätietoja%3$s%4$s Jos haluat, että WP Rocket tarjoaa Webp-kuvat, poista WebP-näyttö käytöstä lisäosassa %1$s.
fi[1]: Käytät tällä hetkellä lisäosaa %1$s WebP-kuvien tarjoamiseen, joten sinun ei tarvitse ottaa tätä ominaisuutta käyttöön. %2$sLisätietoja%3$s%4$s Jos haluat, että WP Rocket tarjoaa Webp-kuvat, poista WebP-näyttö käytöstä lisäosassa %1$s.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
fi: Et voi enää käyttää Poista käyttämätön CSS- tai Lataa CSS asynkronisesti -vaihtoehtoja.

en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
fi: Voit palata takaisin edelliseen suureen versioon alla.%sLähetä meille sen jälkeen tukipyyntö.

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
fi: Voit käyttää WP Rocket -lisäosaa useammilla verkkosivustoilla ostamalla suuremman lisenssin (maksat vain hintaeron nykyisen ja uuden lisenssin välillä)

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
fi: Voit käyttää WP Rocket -lisäosaa useammilla verkkosivustoilla ostamalla suuremman lisenssin. Osta suurempi lisenssi maksamalla vain %1$shintaero%2$s nykyisen ja uuden lisenssin välillä, kuten näytämme alla.

en: You have added as many sites as your current license allows.
fi: Olet lisännyt nykyisen lisenssisi salliman enimmäismäärän sivustoja.

en: You have not activated logged-in user cache.
fi: Et ole aktivoinut välimuistia kirjautuneille käyttäjille.

en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
fi: Tarvitset voimassa olevan lisenssin, jotta voit jatkaa tämän ominaisuuden käyttämistä. %1$sUusi tilauksesi nyt%2$s, ennen kuin menetät käyttöoikeiden.

en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
fi: Tarvitset %1$saktiivisen lisenssin jatkaaksesi CSS:n toimituksen optimointia%2$s.

en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
fi: Tarvitset %1$saktiivisen lisenssin%2$s jos haluat jatkaa CSS-toimituksen optimointia, mikä vastaa PageSpeed Insights -suositukseen ja parantaa sivun suorituskykyä.

en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
fi: Tarvitset aktiivisen lisenssin käyttääksesi tätä vaihtoehtoa. %1$sLisätietoja%2$s.

en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
fi: Tarvitset aktiivisen lisenssin käyttääksesi tätä vaihtoehtoa. %1$sUusi tilauksesi nyt%2$s.

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
fi: Tarvitset aktiivisen lisenssin saadaksesi viimeisimmän version listoista palvelimeltamme.

en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
fi: Poista Cloudflare APO käytöstä tai tiedustele “Dynamic Cookies Cache” -ominaisuutta edellyttävän teeman tai lisäosan kehittäjiltä vaihtoehtoista, sivuvälimuistin kanssa yhteensopivaa ominaisuutta. %1$sLisätietoja%2$s

en: You will soon lose access to some features.
fi: Menetät pian joidenkin ominaisuuksien käyttöoikeuden.

en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
fi: %1$sWP Rocket-lisenssisi on vanhenemassa%2$s: menetät pian käyttöoikeutesi tuotepäivityksiin ja asiakastukeen.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
fi: Cloudflare -tunnuksesi ovat virheelliset!

en: Your Cloudflare credentials are valid.
fi: Cloudflare -tunnuksesi ovat oikein.

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
fi: Divi-mallisi päivitettiin. Tyhjennä käyttämätön CSS jos ulkoasua, designia tai CSS-tyylejä muutettiin.

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
fi: RocketCDN-tilauksesi on tällä hetkellä aktiivinen.

en: Your WP Rocket license is expired!
fi: WP Rocket -lisenssisi on vanhentunut!

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
fi: Asennuksestasi näyttää puuttuvan Kinsta-ydintiedostot, jotka hallitsevat välimuistin tyhjennystä, mikä estää Kinsta-asennusta ja WP Rocketia toimimasta oikein. Ratkaise tämä ongelma ottamalla yhteyttä Kinsta-tukeen %1$sMyKinsta%2$s-tilisi kautta.

en: Your license is not valid.
fi: Lisenssi ei kelpaa.

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
fi: Sivustosi palveluntarjoaja on %s. Olemme kytkeneet päälle Varnishin automaattisen puhdistuksen yhteensopivuuden takaamiseksi.

en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
fi: Sivustosi käyttää nyt mobiilikohtaista kriittistä polkua CSS:ää. %1$sLisätietoja%2$s

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
fi: Sivustosi käyttää virallista Cloudfare-lisäosaa. Olemme ottaneet Cloudfaren auto-purge -ominaisuuden käyttöön yhteensopivuuden vuoksi. Jos olet aktivoinut APO:n, myös se on yhteensopiva.

en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
fi: Sivustosi voisi nopeutua merkittävästi, jos hyödyntäisit %1$suusia ominaisuuksia ja parannuksiamme%2$s. 🚀

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
fi: Sivustosi käyttää tällä hetkellä samaa Critical Path CSS:ää sekä tietokoneille että mobiililaitteille.

en: Your website should be loading faster now!
fi: Sivustosi pitäisi latautua nyt nopeammin!

en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
fi: ja vie WP Rocketin asetukset %1$s(Suositellaan, koska nykyiset asetukset poistetaan)%2$s

[ctx: button text]
en: Download settings
fi: Latausasetukset

en: contact support
fi: ota yhteyttä tukeen

en: days
fi: päivää

en: hours
fi: tuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: monthly
fi: kuukausittain

[ctx: noun]
en: Preload
fi: Esilataa

en: or
fi: tai

en: reserved for
fi: varattu kohteelle

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
fi: Huom:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
fi: Suorituskykyvinkki:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
fi: Ulkopuolinen ominaisuus havaittu:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
fi: Varoitus:

en: seconds
fi: sekuntia

en: version %s
fi: versio %s

en: weekly
fi: viikoittain

en: with
fi: kanssa
